Deep web nedir ?

  • Makaleler
  • 08.12.2018 14:22
  • 855 Görüntüleme
  • 2 Yorum

Deep web; türkçe karşılığıyla derin internet anlamına gelmektedir. Dark net, derin web gibi tanımlar da deep web'i tanımlamak amacıyla kullanılan eş anlamlı sözcüklerdir. Deep web kimilerine göre bir şehir efsanesi kimilerine göre ise gerçeğin ta kendisidir. Deep web hakkında bir sürü efsane, tanımlama ve teori bulunmaktadır. Bu efsanelerden deep web'deki internet sitelerinin gerçek hayatta olan internet sitelerinden %90 daha fazla olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur. Bu yazımızda bu ve buna benzer efsanelerden yola çıkıp, bazılarına destek verip bazılarını da çürüteceğiz. Deep web tanımını biraz daha açarak kafanızda ki soru işaretlerini bir nebze de olsa kaldıralım.

Deep web nedir ?

Deep web; google ve diğer arama motorlarında indekslenmeyen, chrome, firefox gibi bilindik internet tarayıcılarıyla erişilemeyen, saçma sapan ve akılda kalmayan isimlere sahip olan, .onion uzantılı sitelerin bulunduğu bir internet ağıdır. "Google ve diğer arama motorlarında indekslenmeyen" derken bahsettiğimiz şey arama motorlarına bu web sitelerinin adlarını yada, içeriklerini arattığımızda bize hiç bir sonuç göstermemesidir.

İnternet siteleri için kullanıcı herşey demektir. İnternet site sahipleri sitelerini google ve diğer arama motorlarına kayıt ederek ve reklamlarla web sitelerine kullanıcı çekmeye çalışırlar. Deep web siteleri ise her zaman gizli olmak isterler ve diğer internet sitesi sahiplerinin yaptıkları gibi sitelerine ziyaretci çekmek için bu yöntemleri kullanmazlar. Peki ama neden ?

Bu sorunun cevabı deep web'de bulunan sitelerle normal internet sitelerinin arasında ki içerik farkıdır. Deep web internet sitelerinin içerikleri; hacker grupları, silah satışı, uyuşturucu satışı, kadın pazarlama, kredi kartı şifrelerinin paylaşımı, devletler arası gizli belgeler gibi illegal ve hukuka aykırı olan materyallerden oluşmaktadır. Hal böyle olunca arama motorlarına kendi sitelerini indeksletmek kendi kendilerini ele vermek olur. Peki sitelerini bu kadar gizlemelerine rağmen nasıl bu internet sitelerine ziyaretçi çekip gelir elde ediyorlar ?

Deep web siteleri yine deep web üzerinde yer alan ve adresi sürekli değişen belirli link grupları ve arama motorları kullanılarak ziyaretçi çekiyor. Bu deep web üzerinde çok fazla kullanılan bir yöntem değildir. Site sahipleri daha çok müşterilerine direk link olarak bu adresleri dağıtıyor ve kendi içlerinde anlaşılması zor bir back-link sistemi kullanarak ziyaretçi çekiyorlar.

Yazının başında bahsettiğimiz "deep web'deki internet sitelerinin gerçek hayatta olan internet sitelerinden %90 daha fazla olduğu" efsanesine bir göz atalım. Deep web'de ki tüm internet sitelerini listeleyen bir site yada arama motoru olmadığı için, deep web sitelerinin isimleri sürekli olarak değiştiği için doğal olarak bu sitelerin sayısını öğrenmek ve istatistik oluşturmak imkansız.

Deep web'e nasıl girilir ?

En bilindik yöntem tor browser internet tarayıcısını bilgisayarınıza indirdikten sonra google'da .onion siteler diye arama yapıp ifşa olan bir kaç deep web site adresini bu tarayıcıda açarak deep web'e giriş yapılabilir. Muhtemelen ifşa olan deep web siteleri kapanmış olur ve yaklaşık yarım saat yada 1 saat daha onion linki ararsınız.

Peki tor browser'ın diğer tarayıcılardan farkı ne ?

Tor browser türkçe karşılığıyla soğan ağı; kullanıcı gizliliğini esas alan, deep web ve farklı alanlar için geliştirilen bir internet tarayıcısıdır. Burada ki gizlilik ve diğer tarayıcılardan farklı olan yönü ise; tor browser'da konumunuz sürekli olarak değişmektedir. Bu olayı hotspot, zenmate gibi vpn servislerine benzetebilirsiniz. Ancak tor browser'da konumunuz anlık olarak değişmektedir. Böylelikle tor browser sayesinde deep web sitelerini kullanan kullanıcıların kimliği,konumu gibi kişisel bilgilerinin tespit edilmesi zorlaşmış olur.

Tor browser'ın bilindik bir yöntem olması nedeniyle de çok fazla bir deep web sitesine erişemezsiniz. Yalnızca temel ve tor seviyesi olarak nitelendirilen deep web sitelerine erişebilirsiniz. Tor seviyesi demişken deep web'de bulunan seviyelerinden de biraz bahsedelim. 

Deep web seviyeleri nelerdir ?

Bu seviyelerden bahsetmeden önce şunu belirmek isterim ki bu bilgiler kanıtlanmış ve kesin bilgiler değildir. Ancak internet dünyasında kabul görülmüş ve doğru olarak kabul edilmektedir. Her seviye kendi içinde de seviyelere ayrılır. Uzadıkça uzayan bir level sistemi olduğu söyleniyor. Dilerseniz ilk seviye olan proxy seviyesiyle başlayalım.

1.Proxy Seviyesi

Yukarıda bahsettiğimiz onion sitelerin bulunmadığı fakat hafif düzeyde illegal olan her türlü sitenin bulunduğu seviyedir. Bu seviyede olan siteler arama motorlarında indesklenmezler ve giriş yapabilmek için tor browser'a gerek yoktur. Normal internet tarayıcıları üzerinde proxy kullanılarak erişilebilir. Örnek vermek gerekirse; virüsler, hacker grupları, ünlülerin skandalları, özel yazışmalar, suikast videoları vb.

2.Tor Seviyesi

Deep web'e nasıl girilir bölümünde bahsettiğimiz bazı .onion uzantılı sitelerin bulunduğu seviyedir. Bu seviyede ki siteler genellikle kişisel sunucularda saklanmaktadır. Bu seviyede yer alan sitelerede örnek vermek gerekirse; daha sağlam hacker grupları, hacklenen sunucuların liste ve bilgileri, terör örgütleri, patlayıcı yapımı eğitim videoları, silah eğitimleri, wikileaks belgeleri, devlet istihbaratları, microsoft gizli ağ bilgileri, iddaa kuponları, assembly programcıları, kişisel ifşa bilgileri. Bu seviyede bulunan siteler genellikle html olarak kodlanmış ve büyük bir çoğunluğu ingilizce olan sitelerdir.

3.Ayrıcalıklı(Charter) Seviyesi

Bu seviyeye ulaşmak diğer 2 seviyeye nazaran oldukça zordur. İsminde de anlaşılacağı üzere bu seviyede sadece belirli grupların davet kodu, kullanıcı adı gibi bilgilerle girebildiği ayrıcalıklı siteler yer almaktadır. Kendi içinde tor seviyesi ve özel erişim seviyesi olmak üzere iki seviyeye ayrılır.

a.Tor Seviyesi

Bu seviyede 2.seviyede bahsedilen .onion sitelerin bir üst versiyonu olan siteler yer almaktadır. Örnek verecek olursak; gizli şirket ve piyasa bilgileri (altın çıkacak dolar düşecek gibi), önceden belirlenmiş bahis sonuçları, bilyon dolarlık satışlar, silah kaçakçılığı, savunma sistemi satışları, yasaklanmış film, videolar ve kitaplar, üst düzey görevlerde bulunan devlet casusları, önemli ses kayıtları, paralı askerler, paralı ordular, paralı özel timler, kara kutular, aşırı illegal ve yasaklanmış adult içerikler, devlet görevlilerinin seks kasetleri, detaylı gizli wiki ansiklopedileri, insan ticareti, uyuşturucu ticareti, yasaklanan kimyasalların ve ilaçların ticareti, kan bankalarından kaçırılan kanların ticareti, yamyamların öldürmek için insan arayışları, illegal deneyler için insan denek aranması, sniperlar, mafyalar. Bu seviye en tehlikeli seviyelerden biridir. Sadece belirli gruplar ve ayrıcaklıklara sahip kullanıcılar bu sitelere giriş yapabilir.

b.Özel Erişim Seviyesi

Deep web'in en tehlikeli ve en zor ulaşılan seviyelerinden biridir. Bu seviyede ki sitelere tor yada benzer tarayıcılarla ulaşılamaz. Closed Shell System adı verilen özel bir sistemle bu seviyeye giriş yapılabilir. Bazı araştırmacılara göre Closed Shell System'i bir işletim sistemi olarak tanımlarken, bazıları da elektronik cihaz olarak tanımlamaktadır. Bu seviye kontrol edilemeyen tek seviye olarak bilinir. Bu seviyede ki siteler; yapay zeka işlemcileri, yapay zeka ölüm makineleri, kristalize güç kontrolleri, nükleer silahlar, hava durumunu değiştirebilen cihazlar, masonlar, illuminati, gizli algoritma ve hesaplar, savaş stratejileri, dünya çapında terör grupları, dünya çapında uyuşturucu ve insan ticareti ağı. Bu seviyede ağırlık olarak bilim adamları ve siyasiler yer almaktadır.  Bu seviyede ki siteler kişisel ve özel üretim sunucularda saklanmaktadır. Hatta bazı sitelerin belirli saatler arasında açık olduğu ve isim değişiminin çok daha kısa aralıklarla değiştiği bilinmektedir.

4.Mariana Seviyesi

Hakkında az bilgiye sahip olunan seviyedir. Adını dünyanın en derin çukuru olan Mariana Çukuru‘ndan almaktadır. Bu seviyeye ulaşanlar geri dönmediler diyebiliriz :) Bazı teorilere göre ise bu seviyeye hiç ulaşabilen olmamıştır. Bu teoriye sırf gıcıklığına madem kimse ulaşamadı o halde nasıl böyle bir seviye olabilir ? diye sormak isterdim. Bazı teorilere göre ise bu seviyeye ulaşmak için gerekli olan teknoloji henüz yetersizmiş. Bu seviye için “Eğer olurda birgün ulaşılırsa o gün internetteki savaş bitecektir” denilmiştir. Bir başka teoriye göre ise yüksek teknolojiye sahip AR-GE laboratuvarlarında bulunan pek çok bilim adamının bu seviyeye ulaştığı ve bilgi paylaşımı yaptığı söylenir. Burada bulunan bilgilerin tüm canlı yaşamını değiştirebilecek ve dünyaya hakimiyet kurulabilecek güçte olduğu bazı bilim çevrelerince belirtilmiştir.

5.Seviye

Bilinen en tehlikeli seviyedir. Hakkında hiç bir bilgi yoktur. Araştırmacılar tarafından sınırlarının olmadığı söylenir.

6.Seviye 

Bu seviye deep web'in savaş bölgesi olarak bilinen seviyesidir. Ulaşabilen herkezin kendisi için savaştığı seviyedir. Bu seviyede amaç son seviye olan The Primarch System seviyesine başkalarının çıkmasını engellemektir.

7.Seviye(The Primarch System)

Bu seviye direk erişime açık değildir. Kimsenin bilmediği The Primarch System adı verilen sistem tarafından yönetilir. Bu sistem herhangi bir devlet yada hacker grubu değildir. 2000'li yıllarda bir araştırmacının tesadüfen eriştiği bir seviyedir. Bu seviyede bahsedilen sistem tüm deep web siteleri ve normal internet sitelerine rastgele komutlar ve sorgular gönderir. Bu seviye internetin patronu olarak anılmaktadır.

Deep web tehlikeli mi ?

Yukarıda bahsettiklerimizden sonra anlıyoruz ki deep web gerçekten çok tehlikelidir. Deep web'in tüm içeriğinin illegal olması burada iyi insanların bulunmadığı anlamına gelir. Bu cevap sizi tatmin etmediyse konuyu biraz daha netleştirelim.

Soğan ağından bahsederken konumuzun sürekli değiştiğinden bahsetmiştik. Siz internet üzerinden herhangi bir tor kullanıcısının konumunu kullanırken başka bir kullanıcı da sizin konumunuzu kullanmış oluyor. Bazı tehlikeli hacker grupları soğan ağının bu özelliğini sizin bilgisayarınızda istediği süre kadar dondurup konumu değişmeden sürekli olarak sizin bilgisayarınızın konumu üzerinden işlem yapabilir. Bu hacker yada hackerların yaptığı her iş sizin üzerinize kalıyor demektir buda. Hani tor kişisel güvenliği sağlıyordu ? diyecek olursanız Tor sadece belirli bir seviyeye kadar sizin gizliliğinizi koruyabilir. Hiç bir program yada yazılım internet ortamında %100 koruma sağlayamaz ve sağlayamayacaktır. Sadece merak edip deep web'e girdiği için bile hayatında hiç duymadığı suçlardan yargılanan insanlar bulunmaktadır. Özellikle windows kullanıyorsanız deep web'e kesinlikle bulaşmamanız gerekiyor. Başka bir örnek verecek olursak; bu kadar suçlu bu seviyelerde takılıp gelir elde ederken ülkemizin bilişim suçları ve diğer ülkelerin istihbarat ajanlarıda tabi ki boş durmuyorlar. Ajanlar tarafından gerçek uyuşturucu ve insan satış siteleri gibi farklı kategorilerde deep web siteleri oluşturulup bu siteler üzerinden işlem yapan, ziyaret eden kullanıcılar tespit edilip gözaltına alınıyor. Beklemediğiniz bir anda bu suçlardan da sorgulanabilirsiniz.

Deep web üzerinde gerçekleşen bir olaydan kısa bir alıntı yaparak yazımıza son verelim. Kredi kartı şifrelerini çalan bir hacker, çaldığı kartlardan birinin İngiltere'deki bir polis memuruna ait olduğunu öğrenmiş ve kartı kullanmak yerine bilgileri deep web üzerinden satışa sunmuş ve deep web kullanıcılarından biri bu kart bilgilerini yüklü bir bitcoin ödeyerek satın almış. Hesap içindeki parayı çektikten sonra kısa bir süre içinde yakalanmış ve bilişim suçlarınca suçlu görülüp hapise konulmuş.

Deep web hakkında sizin de eklemek istediğiniz bilgiler varsa yorum olarak gönderebilirsiniz.