Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Her geçen gün bir tık daha gelişen teknoloji sonucunda hayatımıza birçok yeni kavram ve meslek girmiş durumda. Bu mesleklerden birisi de dijital pazarlama uzmanıdır. Dijital Pazarlama Uzmanı çok önemli bir görev üstlenir ve firmanın İnternet üzerindeki satışlarını artırmakla görevlidir. Aklınızda bulunan Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Sorusuna dair tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Sorusundan önce dijital pazarlamanın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Dijital Pazarlama sektörünü gündelik hayattaki pazarlama sektörüyle eş değer tutabilirsiniz. Tek farkı biri reel hayatta birisi ise sanal hayatta yapılmaktadır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Dijital Pazarlama, İnternet siteleri, blog yayınları, Google reklamları, sosyal medya platformları, PR çalışmaları, Online dersler ve broşürler aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Günümüzdeki en etkin kullanılan dijital pazarlama yöntemleri sosyal medya platformları ve Google reklamları olmaktadır.

Dijital Pazarlama bunların yanı sıra organik yollarla da yapılmaktadır. Bu yola ise SEO adı verilmektedir. SEO arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. İnsanlar Google üzerinde sektöre yönelik örnek olarak "İstanbul kombi bakımı" yazdığında sizin sitenizin ilk sitede çıkmasını sağlamaktadır. Buda tamamıyla organik dijital pazarlamadır ve kalıcıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir?

Sanal dünyanın pazarlamacılarına dijital pazarlama uzmanı adı verilir. Fakat dijital pazarlama uzmanları, aktif hayattaki pazarlamacılara kıyasla çok farklı şekillerde çalışmaktadır. 

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir? Sorusuna verilebilecek en net ve kısa cevap "markaların İnternet üzerindeki varlıklarını öne çıkarmak, satışlarını ve bilinirliğini artırma amacıyla reklamları yönetmek, uygun reklam alanları bulmak ve yeni stratejiler oluşturmak" amacıyla çalışma hayatına devam eden kişi denilebilir. 

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Dijital Pazarlama Uzmanı, dijital ortam üzerinde markaların reklam yönünden tüm işlemlerinden sorumludur. Eğer bu uzman SEO ile ilgileniyorsa işi bir hayli zordur.

Dijital pazarlama uzmanı özellikle Google Adwords, Google Analytics, Google Data Studio, Google Tag Manager, SEO, SMM, Facebook Business ve Reklam yöneticisi ile yüksek seviyede bilgili olmalıdır. Aksi takdirde çalışmalarından verim alamaz.

Dijital Pazarlama Uzmanı, markaların bilinirliğini ve satışlarını artırmak amacıyla gerekli dijital işlemleri yönetir. İçerik yönetimini takip eder, Trendleri, istatistikleri ve yine tüm algoritmaları düzenli bir şekilde takip edip rapor tutar, bütçe yönetimi yapar, en düşük bütçeyle en fazla kazancı sağlar, analiz ve ölçümleme araçlarını etkin bir şekilde kullanır, müşterilerin hangi günlerde neye yöneldiklerini tespit eder ve buna göre hareket eder, proje ve zaman yönetimi konusunda geriden değil ileriden gider.

Dijital Pazarlama Uzmanı İş İmkanları

Dijital Pazarlama Uzmanı İş İmkanları

Dijital Pazarlama Uzmanı kısaca bu işleri yapar. Markaların İnternet üzerindeki varlıkları açısından büyük önem taşıyan Dijital Pazarlama Uzmanları için iş imkanı çok geniştir. Herhangi bir üniversitenin (yazılım ve programlama ile ilgili olursa bir adım önde olursunuz) lisans bölümünden mezun olmuş ve yine kendini bu alanda geliştirmiş, tüm programlara hakim olmuş kişiler birçok kurumsal firmada iş hayatına kısa sürede başlayabilir. Maaş olarak da Türkiye ortalamasının üzerinde maaş alırlar.