Django Nedir?

Programla dillerinden öğrenilmesi kolay ilk dil olarak bilinen Python, özellikle Silikon Vadisi'nde tercih edilen bir dil olmasıyla öne çıkıyor. Bu programlama dili için yazılan framework olan Django, Python yazılım dilini kullanan yazılımcıların işini çok kolaylaştırmaktadır. Peki Django Nedir? Nerede işimize yarar?

Django'nun Python dili için yazılmış olan bir framework olduğundan bahsettik. Bu yüzden Django'yu açıklamadan önce ilk olarak açıklamamız gereken şey Framework olarak ön plana çıkıyor. Peki Django Nedir? Sorusundan önce gelen Framework Nedir? Sorusunun yanıtı ne?

Framework Nedir?

Geliştiricilerin işini kolaylaştıran, içerisinde çok sayıda kütüphane ve modülün yer aldığı yapıların tamamına Framework ismi verilir. Herhangi bir yazılım yapıldığında Framework, bu yazılımların baş yapıtıdır. Bilimsel olarak konuşacak olursak atom çekirdeğidir diyebiliriz. Framework, uygulamanın nasıl yazılması gerektiği noktasında geliştiriciye destek verir. MVC ve MVT mantığı ile çalışan Frameworkler, yazılan yapının okunabilmesini ve düzenli bir şekilde kullanıcıya ulaştırılmasını sağlamaktadır. 

Eğer Frameworkler olmasa, bahsettiğim atom çekirdeği için çok uzun zamanlar harcanacaktır. Bu sebepten dolayı Frameworkler her yazılımcı tarafından tercih edilir. Frameworkler sayesinde sunucuda bulunan tüm veritabanı işlemleri, güvenliğe dair her türlü sorun, kolaylık olması açısından kurulan yönetim paneli ve yetkilendirme işlemlerinin tamamı küçük uğraşlar sonucu oluşturulmaktadır.

Frameworkleri kısaca bu şekilde tanıyabilirsiniz. Şimdi asıl sorumuz olan Django Nedir? Sorusuna geçerek merakınızı giderelim.

Django Nedir?

Django; Silikon Vadisi'nin popüler dilinden olan Python için hazırlanan ve BSD lisansı bulunan en sık tercih edilen bir framework olarak ön plana çıkmaktadır. Django, kullanımının kolay bir şekilde olması, eğer varsa hataları çok net bir şekilde sunması ve basit arayüzüyle birlikte yazılımcılara büyük kolaylıklar sunmaktadır. 

Django Kullanım Amacı Nedir?

Django'nun kullanım amacı, hem arayüz, hem de arkaplan olarak karışık olan web uygulamaların kullanımını çok daha basit bir hale getirmektir. Django kullanarak yapı ne kadar karmaşık olursa olsun, bu yapının üstesinden rahatlıkla gelinebilir. 

Django Neler Sunar?

Django, her proje için farklı farklı temel kayıt ekleme, yine bu temel kayıtları silme ve değişiklik yapma, güncelleme hizmetleri sunan gelişmiş ve basit bir yönetim paneli sunmaktadır. Rahat ve temel seviyede olan yazılımcıların dahi kullanabileceği kadar basit bir arayüzü bulunan bu Framework, Python'un en çok tercih edilenidir.