En Popüler Linux Dağıtımları

  • GNU/Linux
  • 03.02.2019 01:05
  • 923 Görüntüleme
  • 0 Yorum

Özellikle yazılımcılar tarafından çok tercih edilen açık kaynak kodlu Linux işletim sistemi bünyesinde var olan dağıtım sayısı çok fazladır. Hemen hemen 16-17 yıllık süredir aktifliğini koruyan dağıtımların yer aldığı Linux sistemi için bu yazımızda, popüler Linux dağıtımları ile ilgili bilgi vereceğiz. Söz konusu dağıtımların birçoğunun 16-17 yıllık olduğunu belirttik. O günden bugüne kadar popülerlik sıralamasında ilk 10'daki yerini kaybetmeyen tüm dağıtımlar listemizde yer almaktadır. 

1- Ubuntu

En Popüler Linux Dağıtımları - Ubuntu

Linux'un uzun yıllardan beri en popüler dağıtımlarından birisi Ubuntu'dur. 2005 yılına kadar 1. olarak kendini gösteren Ubuntu, bu liderliğini 2011 yılına kadar korumayı başardı. Hala en popüler Linux dağıtımı olan Ubuntu, kullanıcıya sunduğu kolaylıklarla birlikte en çok Hacker kitlesi tarafından tercih edilmektedir. 

2- Fedora

En Popüler Linux Dağıtımları - Fedora

En popüler Linux dağıtımları arasında yer alan Fedora, Linux işletim sistemiyle ilgili olanların birçoğu tarafından tercih edilen açık kaynak kodlu iletişim sistemidir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde her geçen gün artış gösteren ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap veren Fedora, Linux'ta uzmanlaşmak isteyenler için birebirdir.

Hem kurulum açısından, hem kullanım açısından hem de size sundukları açısından en yararlı dağıtımlar arasında yer alan Fedora, 2004 yılından günümüze kadar En popüler Linux dağıtımları arasında kalmayı başaran sayılı dağıtımlardandır.

3- OpenSUSE

En Popüler Linux Dağıtımları - OpenSUSE

En popüler Linux dağıtımları arasına 2006 yılından itibaren girmeyi başarmış ve 13 yıldır yerini koruyan istikrarlı dağıtımlardan OpenSUSE, 2000 yılından 2006 yılına kadar olan süre zarfında SUSE dağıtımıyla dikkat çekiyordu. Ardından yapılan dev güncellemeyle OpenSUSE oldu ve tüm Linux kullanıcılarına hitap eden müthiş bir açık kaynak işletim sistemi olmayı başardı. 

4- RedHat

En Popüler Linux Dağıtımları - RedHat

Redhat, özellikle büyük işletmelerin kullanma noktasında tercih ettiği bir dağıtımdır. Amaç tamamen ticaridir. Tüm dünyada en popüler Linux dağıtımları arasında yer alan ve her Linux kullanıcısının yakından bildiği RedHat, 2000 yılından günümüze kadar istikrarlı yükselişini devam ettirmektedir.

5- Debian

En Popüler Linux Dağıtımları - Debian

Debian, en eski açık kaynak işletim sistemlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. En popüler Linux dağıtımlarında 2002 yılından günümüze kadar her zaman ilk 10'da yer almış ve hiçbir şekilde gerilememiş olan Debian, şimdiye kadar sıralamada en fazla 2.sırada yerini almıştır. Ubuntu ve Linux Mint'in altlığının oluşmasını sağlayan Debian, özellikle büyük işletmelerce kullanılmaktadır.

6- Arch Linux

En Popüler Linux Dağıtımları - Arch Linux

Arch Linux 2019 yılında olduğumuz şu günlerde yaklaşık olarak 15 yıldır faaliyetlerini devam ettiren bir dağıtımdır. Paketlerin sayısı ve güncellik hat safadadır. Profesyonel anlamda Linux kullanımı için kesinlikle tercih edilmelidir. Eğer Linux'ta profesyonel değil, başlangıç seviyesinde bir kullanıcıysanız Arch Linux'un size göre olmadığını belirtebiliriz. 

Tüm Linux makalelerini görmek için TIKLAYINIZ