HTML Nedir ?

Çoğu kişi tarafından bir programla dili olarak algılanan HTML(Hyper Text Markup Language), aslında bir programla dili değildir. HTML bir işaretleme dilir ve web tasarımın temelini oluşturmaktadır. Tag adı verilen özel işaretlerle kullanılan HTML yazının bir kısmının yada tamamın görünümünü veya işlevini değiştirir. Örneğin varsayılan biçimde görünen bir yazı, HTML tagları içine yazıldığı zaman <b>ÖRNEK YAZI</b> gibi, bunun tarayıca görünümü ÖRNEK YAZI şeklinde olacaktır. 

HTML Tagları Nelerdir. ?

HTML tagları bir çok sınıflardan oluşsada genel olarak 2 gruba ayrılırlar. Bu gruplar ise şu şekildedir.

  1. Açma-Kapama taglarından oluşan taglar.
  2. Tek başına kullanılan taglar.

Açma-Kapama taglarına örnek verecek olursak <i>html nedir</i>  şeklinde kullanılır.

Tek başına kullanılan taglar <hr> ve <br> gibidir. Kapatma işlemine gerek duyulmaz.

HTML bir progralama dili olmadığından bilgisayarınıza derlemek için bir program kurmanıza gerek yoktur. Not defteri, wordpad, word gibi herhangi bir metin editörü ile HTML sayfası oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz sayfaları tarayıcıların okuyabilmesi için .html, .htm veya .xhtml uzantıları ile kaydetmeniz gereklidir. Daha sonra oluşturduğunuz dosyayı tarayıcıyla açarak görüntüleyebilirsiniz.

Temel HTML Tagları

HTML : Sayfanın en başında açılan bu tag sayfanın en sonunda kapatılır ve diğer tüm tagları bu tagın içerisinde kullanılır.

HEAD: Hazırladığımız html sayfasının bilgileri bu kısımda görünür. Bu kısıma girilen bilgiler tarayıcıda gösterilmezler.

TİTLE:  Head tagının içine girilen bu tag oluşturulan sayfamızın başlığını belirtir. Tarayıcı sekmelerinde bu alana yazdığımız yazılar görülür.  

BODY: Bu alan ise sayfamızın genel yapısını oluşturur. Sitemize giren tüm kullanılar bu alan içerisinde ki tagları görür. Kullandığımız tagların bir çoğunu bu alana içerisinde kullanırız.

Örnek Html Kodu

<html>
<head>
<title>SAYFAMIZIN ADI</title>
</head>
<body>
SAYFAMIZIN İÇERİĞİ
</body>
</html>

Yukarıdaki html kodlarını herhangi bir metin editörüne aktararak ve uzantısını .html olarak kaydedip çalıştırabilirsiniz. Şu anda bu yazıyı okuduğunuz sayfada aslında bir html kodundan ibaret. Bu sayfanın hangi html kodları ile oluşturulduğunu görmek için sayfaya sağ tıklayarak "Öğeyi İncele" veya "İncele" kısmına tıklayın. İşte tüm kodlar karşınızda :)

HTML Sürümleri Nelerdir ?

  • HTML (1991)
  • HTML+ (1993)
  • HTML 2.0 (1995)
  • HTML 3.2 (1997)
  • HTML 4.0.1 (1999)
  • XHTML 1.0 (2000)
  • HTML5 (2012)
  • XHTML5 (2013)