İyi Bir Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Web tasarım, özellikle kurumsal sitelerde en önemli etkenlerden biridir. Çünkü kullanıcı deneyimini kötü yönde etkileyen renk seçimleri ve tasarım tiplemeleri ziyaretçinin kısa sürede siteden çıkış yapmasına sebebiyet vermektedir. O yüzden iyi bir web sitesi tasarlamak için sadece kendi göz zevkimizi değil, aynı zamanda kullanıcı deneyimini de ele almamız gerekiyor. Peki iyi bir Web tasarım nasıl olmalıdır?

Web Tasarımda Renk Seçimi

İyi Bir Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

İyi bir Web tasarım için ilk etmen renk seçimidir. Çok basit gibi dursa da renkler insan ruhunda yoğun etki yarattığı için uyumu yakalamak çok önemlidir. Uyumsuz renkler ve özellikle sektöre göre kullanılan ters renkler insan ruhunda direkt olarak olumsuz etki yaratacağı için kullanıcı deneyimi çok düşük olacaktır. Bu yüzden web tasarımda renk seçimi yaparken sektörel bazda çalışmakta fayda var. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için BURAYA TIKLAYIP Web tasarımda renk seçimi makalemize göz atabilirsiniz.

Web Tasarımda Site Yerleşimi

İyi Bir Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

Renk seçimi kadar site yerleşiminin de önem taşıdığı Web tasarımda, gerek slider alanları, gerekse firmaya ulaşma bölümleri özenle tasarlanmış olup, birçok ince detay içermelidir. Hem mobilde, hem de masaüstünde kullanıcıyı sıkmayacak, istediğini kolay bir şekilde bulabilecek sade ve bir o kadar da fonksiyonel bir tema olmalıdır. 

İyi Bir Web Tasarım Nasıl Olmalıdır?

İyi bir Web tasarım için 2 ana unsurdan yukarıda bahsettik. Tabi kide iyi bir web tasarım için sadece bu 2 unsur yeterli değil.

1-Amaç net olarak belli olmalıdır.

İyi bir web tasarımda amaç net olarak belli olmalı, dağınıklığa ve amaç dışı bölümlere kesinlikle yer vermemelidir. 

2- Dikkat dağıtıcı tüm etmenler saf dışı bırakılmalıdır.

Dikkat dağıtıcı etmenleri açmak gerekirse; reklamlar, gereksiz görsel kullanımı ve sektör dışı bilgiler olarak açılabilir. Özellikle firma Web Siteleri için ne pop-up ne de normal reklam önermiyoruz. 

3- Seçenek Sayısı Minimum Seviyede Tutulmalıdır.

İyi bir web tasarım için son kuralımız için seçenek sayısı olmaktadır. Seçenekten kasıt; menüler, sayfalardır. Özellikle kurumsal web siteleri için tek sayfa üzerine kurulu Web tasarımlar ziyaretçilerin daha çok ilgisini çekmektedir.