Mobil İnterneti Paylaşmak Paralı Oluyor

  • Teknoloji
  • 24.12.2018 17:32
  • 868 Görüntüleme
  • 0 Yorum

Son zamanlarki yeni internet fiyatları kullanıcıların canını bir hayli sıkarken, bunlara bir yenisini de Türkcell ekledi. Şimdiye kadar ücretsiz olarak paylaşılabilen tarifenizde ki mobil veri 15 Ocak 2019'dan itibaren ücretli hale gelecek. Belli bir kullanıma kadar ücret ödemeyecek olan kullanıcılar limiti geçtikleri takdir de 9 TL ek ücret ödeyecekler.

Türkcell tarafından kullanıcılara gönderildiği söylenen mesaj hakkında resmi bir açıklama gelmesede Teknolojioku'nun haberine göre bu konuda bir çalışma olacağı yönünde bilgiler var. Türk Telekom ve Vodafone konuyla ilgili bir yorumda bulunmadı  ancak söz konusu uygulamaya diğer operatör firmalarının da geçeceği tahmin ediliyor. 

Türkcel tarafından gönderildiği söylenen mesajın içeri ise şu şekilde :

“15 Ocak 2019 itibariyle, Bireysel ve Kurumsal faturalı ses hattı abonelerimiz aylık sadece 9 TL‘ye ek hiçbir işlem yapmadan paketlerindeki/tarifelerindeki interneti yurt içindeki diğer cihazlarıyla veya sevdiklerinin cihazlarıyla paylaşabilirler.”

Gelen mesaja inanmayan bazı Türkcell kullanıcıları müşteri hizmetleri ile iletişime geçti. İşte o iletişime ait ekran görüntüleri: 

Görüldüğü üzere müşteri hizmetleri de bu durumu onaylamış durumda. Limitin ne kadar olduğu yönünde henüz net bir bilgi olmasa da kullanıcılar 2GB'a kadar bir ücret ödemeyecekler. Bu limit geçildikten sonra ise kullanıcılar minimum 9 TL ödeyecek. 

Türkcell'in resmi sitesinde yer alan fiyatlandırmalar ise şu şekilde :

Hotspot 2 GB Paketi: Aylık 19 TL / Yıllık 9

Hotspot 4 GB Paketi: Aylık 29 TL / Yıllık 19 TL

Hotspot 6 GB Paketi:  Aylık 39 / Yıllık 29 TL şeklinde. Yıllık paket ve aylık ücretler arasında ise baya bir fark var. Sürekli mobil veri paylaşan biri iseniz yıllık paket almanız sizin için en mantıklı seçenek olacaktır.

Hotspot Nedir ? 

Hotspot, türkçe olarak mobil verinin paylaşılması anlamına gelir. Mobil interneti olan kullanıcıların cihazın bu özelliğini açık hale getirerek modem gibi kullanılmasına hotspot adı verilir. Bu özellik uzunca bir süredir çoğu cihazda standart özellik olarak yer alıyor.