Python nedir ?

Python: 1990 yılında geliştirilmesine başlanan nesne yönelimli, yorumlamalı, bilimsel ve etkileşimi yüksek bir programlama dilidir. Hollandalı programcı Guido Van Rossum tarafından yazılmıştır. Tüm platformlarda çalışmaktadır. Öğrenmesi çok kolay ve syntaxı çok akılda kalıcıdır. Hiç programlama bilgisi olmayan biri için ideal bir programlama dilidir ve bu sebeple birçok üniversitede giriş dili olarak kullanılmaktadır. Python ismi sanılanın aksine piton yılanından değil, The Monty Python adlı bir İngiliz komedi grubundan esinlenerek ortaya çıkmıştır. Ancak hemen hemen her yerde python dili yılan figürü ile temsil edilmektedir. Python en çok tercih edilen diller arasında yerini almıştır ve popülaritesi her geçen yıl daha da artmaktadır. 

Python ile neler yapılır ?

Python çok kapsamlı ve çok güçlü bir programlama dilidir. Başta web servis olmak üzere tüm web yazılım işlemlerini, sistem programlama, kullanıcı ara birimi programlama, ağ programlama, veritabanı yazılımı gibi işlemleri diğer dillere oranla python'da çok daha kolay bir şekilde geliştirebilirsiniz. Python'un çok zengin bir kütüphaneye sahip olması sebebiyle ihtiyaç duyacağınız her işlem için mutlaka bir kütüphane bulunmakta ve bu size inanılmaz bir zaman kazandırmaktadır.  

Python kimler tarafından kullanılıyor ?

Python google, youtube, facebook, nasa ve cern gibi birçok büyük firma tarafından kullanılmaktadır. Bittorrent istemcisi ve Pardus linux dağıtımıda python'un kullanıldığı önemli alanlardan biridir. 

Python sürümleri nelerdir ?

Python 1.0 sürümü Ocak 1994'te yayınlanmıştır. Haziran 2001 tarihinde ise Python 2 serisi yayınlanmıştır. Burada 1 ve 2 diye tabir ettiğimiz serilerin 2.1.2 gibi minör versiyonlarıda bulunmaktadır. Python 2 sürümü uzun bir süre kullanılmıştır ve mevcut python uygulamalarının bir çoğu bu sürümle geliştirilmiştir. Python 3 sürümü ise büyük köklü değişikliklere uğrayarak Aralık 2008 tarihinde yayınlanmıştır.  Şu an (Aralık 2018) itibariyle son sürümü olarak python 3.7.1 sürümü bulunmaktadır.

Python 3 sürümü python 2 sürümüne göre çok daha sağlam hızlı ve güçlü bir sürümdür. Python bu sürüm ile popülaritesini daha da artırmış ve mevcut programcılarını tatmin etmeyi başarmıştır. 

Python nasıl kurulur ?

Tüm linux dağıtımlarında, ve MAC işletim sistemlerinde python yüklü olarak gelmektedir. İşletim sisteminizin komut satırını açıp "python" yazarak python komut satırına erişebilirsiniz. Python yalnızca windows sistemler üzerinde kurulu olarak gelmez. Windows üzerinde python kurulumunu gerçekleştirmek için https:/www.python.org/downloads/windows adresinden mimarinize uygun python sürümünü indirmeniz ve daha sonra kurulum adımlarını takip etmeniz gerekir. 

Python geleceği olan ve her yıl daha da artan popülaritesi ile bir çok iş ilanında aranan bir dildir. CV'nizde python dilinin bulunması sizi birçok programcıdan ayırarak iş görüşmelerinde size artı değer katacaktır.