SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

 • Makaleler
 • 29.01.2019 23:56
 • 749 Görüntüleme
 • 0 Yorum

SEO, site içi SEO ve site dışı SEO olmak üzere 2 farklı kola ayrılır. Site içi SEO yaparken en önemli konulardan birisi kesinlikle Seo uyumlu makalelerdir. Seo uyumlu makale nasıl yazılır? Sorusuyla ilgili tüm detayları sizlerle paylaşıyor ve site içi SEO'yu en etkin şekilde yapmanızı sağlıyoruz. Makale içeriğinde SEO uyumlu makale yazma adımları, Google'ın sıralamayı nasıl yükselttiği yer almaktadır. 

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makale, hedeflenen anahtar kelime üzerinde yoğunlaşmak ve konuya yönelik en net bilgiyi vermektir. Normal yazılmış bir makaleye kıyasla çok daha değerlidir. Site içi SEO yaparken 10 tane tamamen SEO uyumlu makale bulunması, 100 tane normal makale bulunmasından daha sağlıklıdır. Bu yüzden SEO uyumlu makale yazmak büyük önem taşır.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

 1. Anahtar kelime belirlenmelidir.
 2. Tamamen özgün olmalıdır. 1 cümlenin kopya olması dahi zarar verir.
 3. Konuyla ilgili 2. ve 3. anahtar kelimelerde belirlenip yazı içerisine serpiştirilmelidir.
 4. Belirlenen anahtar kelime başlığın ilk 5 kelimesi içerisinde olmalıdır.
 5. Belirlenen anahtar kelime yazının giriş paragrafında en az 1, en fazla 3 kez kullanılmalıdır.
 6. Belirlenen anahtar kelime alt başlıklardan en az 2 tanesinde yanına farklı kelimeler getirilerek kullanılmalıdır.
 7. Anahtar kelime yoğunluğu giriş, gelişme ve sonuç bölümünde eşit olmalıdır.
 8. Yazılan makale minimum 300, maksimum 3000 kelime olmalıdır.
 9. Yazı anlaşılır, imla kurallarına uygun yazılmalıdır.
 10. Konuyla ilgili net bilgi verilmeli, kelime sayısının artırılması amacıyla fazlalıklar kullanılmamalıdır.
 11. Ziyaretçinin sitede geçirdiği zamanı artıracak tarzda akıcı yazılmalıdır.
 12. Aralara eklenen görsellerin "Alternatif Metini (alt="") kesinlikle bulunmalıdır.
 13. 1 Adet site içi link, bir adet de site dışı link verilmelidir. 
 14. Anahtar kelime yazdığınız kelime sayısının %10'u kadar olmalıdır. Fazlası tamamen zarardır. 

SEO Uyumlu makale nasıl yazılır? Sorusu ayrıntılı bir sorudur. Yazılanları iyi okuyup eksiksiz uyguladığınızda tamamen sedanik (SEO Uyumlu) bir makale yazmış olacaksınız.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO Uyumlu makale yazarken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Anahtar kelime doğrultusunda hareket etmeniz gerekiyor. Örnek üzerinden ilerleyecek olursak anahtar kelimeniz "elmanın faydaları" olsun. Elmanın faydaları ile içerik yazmaya başladınız. Başlığınız ya direkt olarak "Elmanın Faydaları" olacak, ya da "Elmanın Faydaları - Her Derde Deva" şeklinde olacak. Eğer kelimede rekabet fazlaysa 2.yöntem daha faydalı olacaktır. Fakat rekabet seviyesi düşükse direkt anahtar kelime odaklı başlık yapılması sıralama yükseltir.

Ardından gelelim makale içeriğine, Makale içeriğinde ilk olarak yazı başında direkt Elmanın faydalarından değil, Elmanın tanıtımdan başlayacağız. İlk paragrafta bir kez elmanın faydaları anahtar kelimesini geçirdikten sonra, ilk başlığımız Elma ile ilgili aranan 1.anahtar kelime olmalıdır. Örnek vermek gerekirse "Elma Nerede Yetişir" ilk başlığımızı bu şekilde belirledik. Ardından okuyucuyu boğmayacak 2-3 satırlık bir açıklama yapıp 2. başlığımıza geçeriz. 2. Başlık okuyucu için can alıcı nokta olmalıdır ve istenilen bilgiyi vermelidir. Aksi takdirde okuyucu siteden çıkacaktır.

Direkt olarak anahtar kelimemizi başlık yapıyoruz ve "Elmanın Faydaları" yazıyoruz. Bu bölümde konuyu en net şekilde anlatmamız gerekiyor. Her türlü bilgiyi verdikten sonra geçiyoruz 3. başlığa, yine 3. başlıkta elma ile ilgili olarak en sık sorgulatılan diğer kelime olmalıdır. Böyle böyle toplam 4 başlık yeterli olacaktır.

Yazı içerisinde anahtar kelimeyi sık sık kullanmayı unutmuyoruz. Anahtar kelime kullanmanın yanı sıra, bahsettiğimiz sık aratılan anahtar kelimelerde 300 kelimelik makale içerisinde en az 5'er kez geçmelidir.Her başlığın altına bir görsel koymanız ve bu görsellerin alternatif metinlerine anahtar kelime eklemeniz daha kaliteli yazı anlamına gelmektedir. Bu sebepten her yazımızda görsel kullanımına dikkat etmeliyiz. Eğer başlıklar arası mesafe kısaysa, yani 3-4 satırlık mesafeler varsa 2 başlıkta bir görsel ekleyebilirsiniz. 

Google Sıralamayı Nasıl Belirleniyor?

Seo Uyumlu Makale - Google Sıralamayı Nasıl Belirliyor?

Herhangi bir konu hakkında SEO uyumlu makalemizi eksiksiz bir şekilde yazdık. Peki, Google sıralamayı nasıl belirliyor? Google'ın sıralamayı nasıl belirlediği bilinmiyor. Çünkü çok farklı bir algoritması var. Fakat ortaya çıkan birkaç kriteri dikkat çekiyor.

1- Yazı özgün ve kaliteli bir şekilde yazılmalıdır.

2- Anahtar kelime yoğunluğu fazla olmamalıdır.

3- Ziyaretçilerin anahtar kelimenin bulunduğu sayfada geçirdiği vakit uzun olmalıdır.

4- Site içi linklerle etkileşim kurulmalıdır.

5- Sosyal medya platformlarından etkileşim almalıdır.

6- Yeteri miktarda görsel kullanılmalı, Alt başlıklar ise özenle seçilmelidir.

7- Laf karmaşası yapılmamalı, anlatılmak istenen konu net olmalıdır.

8- Sitenin her gün güncel kalması gerekmektedir. 

Seo uyumlu makale nasıl yazılır? Sorusuna verilebilecek en anlaşılır ve net cevap bu şekildedir. Bu kuralların tamamına uyduğunuz takdirde siteniz için en yararlı makale çalışmasını yapmış olursunuz.