Web Tasarımda Renk Seçimi

Sitenizin teması ne kadar güzel ve hızlı olursa ziyaretçi o kadar rahat gezinme imkanı bulacak, dolayısıyla sitenizde daha uzun zaman geçireceklerdir. Web tasarımda renk seçimi bu noktada büyük önem taşımaktadır. Çünkü renkler, insan ruhunda belirli çağrışımlar yaparlar. Web tasarımda renk seçimi , sitenize gelen ziyaretçilerin görünüş olarak sitenize ısınabilmesi için gereklidir. Kendinizi düşünün, bir Web sitesine girdiniz, nasıl bir temayla karşılaşmak sizi memnun eder? Tamamen uyumlu renklerden oluşturulmuş bir tema mı, yoksa rastgele kullanılan renklerden oluşturulmuş bir tema mı? Verdiğiniz cevap kesinlikle uyumlu renklerden oluşturulmuş bir temadır. Bu yüzden renk seçimi büyük önem taşımaktadır. 

Web Tasarımda Renk Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web tasarımda renk seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır. Bu noktalar üzerinde yoğunlaşarak ziyaretçiye en iyi kullanıcı deneyimini yaşatabilirsiniz.

 1.  Renklerin insan ruhu üzerinde yarattığı etkileri bilmelisiniz.
 2. Göz yormayacak, soft renkleri tercih etmelisiniz.
 3. Rengarenk bir site tasarımı yerine en fazla 3 renk kombinasyonu tercih etmelisiniz.
 4. Sitenizi kendi zevkinize göre değil kullanıcı gözüyle incelemelisiniz. 

Renk seçimi yaparken bunlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Peki "renklerin insan ruhu üzerinde yarattığı etkiler" ile ne kastediliyor olabilir? Her renk insan ruhu üzerinde güven, rahatlık, modernlik, mutluluk gibi birçok his uyandırır. Bunlarda sektör bazında değerlendirilir.

Sektörlere Göre Renk Uyumu

Web Tasarımda Renk Seçimi

Sektörlere göre Web tasarımda renk uyumu yakalamak kullanıcı deneyimini zirveye taşımanıza olanak tanıyacak olan bir unsurdur. Peki, hangi sektörde, hangi rengi kullanmamız gerekiyor?

 • Ekonomi Siteleri

Finans, kredi, yatırım odaklı sitelerde  renk seçimi yaparken 3 farklı renkten dilediğinizi seçebilirsiniz. Koyu yeşil, gök mavisi, kömür grisi renkleri insan ruhunda sorumluluk ve güven duygularına dair tetiklemeler yapacaktır. 

 • Sağlık Siteleri

Eğer bir sağlık siteniz varsa bu durumda kullanmanız gereken 2 renk vardır. Bu 2 renk direkt olarak kullanıcı üzerinde huzur, doğallık, denge hisleri uyandıracaktır. Yaprak yeşili ve beyaz. Bu renkleri tercih ederek kullanıcının sitenizde geçirdiği süreyi artırabilirsiniz.

 • Seyahat ve Tatil Siteleri

Seyahat ve tatil sitelerine giren kullanıcılar huzurlu, havalı ve rahatlatıcı renkler görmelidir. Bu yüzden bu tarz sitemiz varsa renk seçimi yaparken kesinlikle Açık mavi renk tercihinde bulunmalıyız. Yine altın sarısı renkte rahatlık ve güneş noktasında çağrışım yapmaktadır. 

 • Yiyecek / İçecek Siteleri

İnsanlarda açlık hissini tetikleyen kırmızı ve turuncu renkler yiyecek - içecek siteleri için en uygun renklerdir. Burger King, Mc Donald's, KFC gibi ünlü zincirlerin neden kırmızı ve turuncu renk kullandıklarını hiç düşündünüz mü? 

Renklerin İnsan Ruhu Üzerinde Yarattığı Etkiler

Web Tasarımda Renk Seçimi - Psikolojik Etkiler

 • Lacivert - Başarı ve Güç
 • Turuncu - Açlık, Huzur, Güven ve Rahatlık
 • Pembe - Mutluluk ve Neşe
 • Kahverengi - Dostluk ve Samimiyet
 • Mor - Lüks, Asalet ve İlham
 • Sarı - Canlılık, Huzur, Olumlu Zihin Faaliyetleri
 • Beyaz - Güven, Saflık ve Temizlik