Yazılımda Tersine Mühendislik Nedir?

Yazılımda tersine mühendislik, kaynak kodları tamamen gizlenmiş olan yazılımların kaynak kodlarına ulaşmak için kullanılan bir mühendislik alanıdır. Genellikle yazılım sektöründe gelişim göstererek öne çıkma arzusunda olan firmalar tarafından kullanılan yazılımda tersine mühendislik nedir? Sorusu son zamanların en trend sorularından biri olmuş durumdadır.

Yazılımda Tersine Mühendislik 

Yazılımda tersine mühendislik gerçekleştirilirken ilk olarak hedef yazılımın hangi işlemleri yerine getirdiği, yani yaptığı işlemler tespit edilir. Ardından ise bu yapılan işlemlerin yazılım diline yönelik fikir sahibi olunur ve tahmin süreci başlar. Bu işlemi gerçekleştirebilecek olan her türlü dil kullanılarak tekrardan bir yazılım oluşturulur. Bu yöntemler izlenerek yazılımda tersine mühendislik uygulanmış olur ve kaynak kodu gizli olan bir yapının kaynak kodları herhangi bir sızma işlemi gerçekleştirilmeden elde edilmiş olur.

Yazılımda Tersine Mühendislik Kullanım Alanları

Yazılımda tersine mühendislik özellikle markalar tarafından tercih edilir. Çünkü öne çıkmak ve sürekli gelişmek isteyen markalar rakiplerini iyi analiz etmeli, nerede ne kullandığını bilmelidir. Yazılımda tersine mühendislik için verilebilecek en güzel örneklerden birisi Instagram, Facebook, Snapchat, Whatsapp gibi sosyal platformlarda var olan "hikaye (story)" özelliğidir. 

İlk olarak Snapchat sayesinde hayatımıza giren belirli bir süre sonra otomatik silinen hikayeler, ardından Instagram'da, Whatsapp'ta ve Facebook'ta yer almıştır. Facebook, Whatsapp ve Instagram'ın aynı firmaya ait olduğunu biliyoruz. 

Bu firma, Snapchat'ten herhangi bir satın alma işlemi yapmadan kendi hikaye yazılımını oluşturdu. Bunu da direkt olarak yazılımda tersine mühendislik kullanarak başardı. 

Bunların yanı sıra yazılım sistemlerindeki güvenlik açıklarını yakalamak için de yazılımda tersine mühendislik tercih edilmelidir. Kaynak kodları kapalı olan bir uygulamanın olası güvenlik açıklarını ancak yazılımda tersine mühendislik kullanılarak tespit edebilirsiniz. 

Yazılımda Tersine Mühendislik Faydaları

Yazılımda Tersine Mühendislik Nedir?

Yazılımda tersine mühendislik Nedir? Sorusuna istenilen cevabı verdik. Peki bunun faydaları nelerdir? Bu yöntemi kullananlara ne gibi avantajlar sunar?

  • Yazılımda tersine mühendislik özellikle yazılımsal anlamda gelişmek için birebir yöntemdir. Çünkü günümüzde kurulmuş çok üst düzey yazılımları bu yöntemle çözmeyi başarabilir ve nasıl yazıldığına dair bilgi sahibi olarak ileride kendi yazılımlarınızı oluşturabilirsiniz. 
  • Yüksek maliyetlerden kurtaracak olan yazılımda tersine mühendislik, ücret olarak çok yüksek meblağlar istenen projelerin sadece düşünce yöntemiyle daha gelişmiş hallerini ortaya çıkarmanıza olanak tanımaktadır.
  • Kişisel gelişim açısından da faydası bulunan yazılımda tersine mühendislik, düşünce gücünü yüksek seviyede artırması sebebiyle olaylara farklı şekillerde bakış açısı kazanmanızı sağlar.