Veritabanı Tasarımı

Veritabanı bir kurum veya kuruluşun uygulama programlarının kullandığı verilerin tümünün saklandığı alana verilen addır. Masüstü, web ve mobil yazılımlarda kullanılan kullanıcı bilgileri, içerik gibi bilgilerin hemen hemen hepsi veritabanlarında tutulmaktadır. 

Veritabanı tasarımı ise yazılımda kullanılacak olan verilerin tutulacağı veritabanı yönetim sisteminin belirlenmesi, kullanılacak tabloların, tablo motorlarının, tablo sütunlarının, yazılım geliştirilmeden önce amaç ve ihtiyaca uygun tasarlanması ve hazırlanması işlemine  verilen addır. 

Ülkemizde veritabanı tasarımı alanına pek fazla önem verilmesede bize göre üzerinde en çok kafa yorulması ve sağlam kararlar verilmesi gereken alan veritabanı tasarımı alanıdır.

Bir yazılımın kaynak kodlarında yada görünüm katmanında değişiklik yapmak oldukça kolay iken veritabanlarında köklü değişiklikler yapmak çok daha zor ve zahmetlidir. Çünkü veritabanında yer alan bir tablonun majör bir değişikliğe uğraması durumunda, kaynak kodlarda ve görünüm katmanlarında da değişiklikler yapmak çoğu zaman zorunlu hale gelmektedir. Görünüm katmanında bir değişiklik yaptığınızda yazılımınızda yer alan diğer alanlar bağımsız çalışabilirken veritabanı için aynı durum söz konusu değildir. Bu yüzden veritabanı tasarımının baştan çok sıkı tutulması ve çok daha iyi tasarlanması yazılımın ömrü ve geliştirilebilirliği açısından büyük önem arz etmektedir.

Biz ataworks olarak veritabanına ihtiyaç duyduğunuz her yazılımda, başta MySQL ve Oracle olmak üzere açık kaynak ve popüler veritabanı yönetim sistemlerini kullanarak veritabanı tasarımınızı sizler için yapıyoruz.

Küçük, büyük ve orta ölçekli hemen hemen tüm açık kaynak veritabanı yönetim sistemlerine destek veriyor ve dilerseniz optimazyon ve iyileştirmelerde yapıyoruz.

Veritabanı tasarımı hakkında daha detaylı bilgi almak, öneride bulunmak ve diğer tüm iletileriniz için bilgi@ataworks.com adresine mail atabilir, fiyat teklifleriniz için ise "Fiyat Teklif Formu" sayfasını kullanarak fiyat teklifinizi bize iletebilirsiniz.